Bursa Szkolna w Mławie jest placówką zapewniającą całodobową opiekę i wychowanie uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych w wieku do 24 lat, w okresie pobierania przez nich nauki poza miejscem stałego zamieszkania. W Bursie mogą również znaleźć zakwaterowanie studenci oraz uczestnicy kursów dokształcania i doskonalenia zawodowego.
Bursa jest placówką publiczną - jej organem prowadzącym jest Powiat Mławski; nadzór pedagogiczny nad jej działalnością sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty. Działa w oparciu o przepisy Ustawy z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych oraz statut, nadany placówce Uchwałą nr VIII /44/2003 Rady Powiatu Mławskiego.
Głównym zadaniem Bursy jest zapewnienie oipeki i wychowania uczniom pobierającym naukę poza miejscem zamieszkania.
W tym celu placówka zapewnia wychowankom
- całodzienne wyżywienie, zgodne z normami żywienia dla dzieci i młodzieży
- zakwaterowanie, spełniające odnośne wymagania higieniczno-sanitarne, gwarantujące odpowiednie warunki do nauki i wypoczynku
- fachową opiekę pedagogiczną i pomoc w rozwiązywaniu problemów
- możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień, uczestnictwa w kulturze, uprawiania sportu i rekreacji, działania w strukturach samorządu młodzieży
Bursa dysponuje
- pokojami dwu- i trzyosobowymi dla 140 mieszkaców
- obszerną nowoczesną stołówką
- świetlicą i salą telewizyjną
- podręczną biblioteką
- stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu ( zapewnia także mieszkańcom bezprzewodowy dostęp do sieci)
Kadrę placówki stanowią doświadczeni pracownicy pedagogiczni, posiadający formalne i merytoryczne kwalifikacje do prowadzenia pracy opiekuńczo - wychowawczej z młodzieżą.
Oprócz zaspokajania potrzeb socjalno-bytowych i sprawowania opieki nad wychowankami Bursa prowadzi w stosunku do nich działalność wychowawczą i profilaktyczną, współpracując przy tym z ich rodzicami (opiekunami prawnymi), szkołami, do których uczęszczają, placówkami poradnictwa pedagogiczno-psychologicznego, pomocy społecznej i wsparcia. Realizując swój Program wychowawczy i Program Profilaktyki organizuje zajęcia edukacyjno-wychowawcze, spotkania, imprezy, uroczystości, formy rekreacji,krajoznawstwa i turystyki. Wspomaga także samorządną działalność młodzieży oraz umożliwia wychowankom realizację swych zainteresowań i uzdolnień w placówkach edukacji, upowszechniania kultury, sportu i rekreacji na terenie miasta.
Bursa zapewnia wychowankom bezpieczeństwo osobiste, monitoruje i reglamentuje kontakty wychowanków z osobami z zewnątrz, zapewnia ochronę przed niepożądanymi treściami w Internecie. Wobec potencjalnych zachowań nieobyczajnych lub ryzykownych bądź w sytuacjach zagrożenia wychowanków przestępczością, demoralizacją, uzależnieniem od substancji psychoaktywnych pracownicy placówki podejmują działania interwencyjne, wychowawcze i dyscyplinarne, zgodnie z opracowanymi wewnętrznymi procedurami i obowiązującymi przepisami prawa.
Mieszkańcy w związku z pobytem w Bursie ponoszą następujące opłaty:
- opłatę za zakwaterowanie, na bazie kalkulacji kosztów związanych z utrzymaniem miejsca- w wysokości do 50% kosztów. Obecnie wynosi ona:
- dla wychowanków 90zł/m-c
- dla uczestnika kursu doskonalenia zawodowego 300 zł
- dla studentów 500 zł/mc
- opłatę za wyżywienie:
- dla wychowanków jest ona równa wysokości kosztów surowca przeznaczonego na wyżywienie i wynosi obecnie 15 zł/dzień
Bursa pobiera także od mieszkańców jednorazowo zwrotną kaucję w wysokości jednomiesięcznej opłaty za zakwaterowanie na pokrycie ewentualnych, spowodowanych przez nich szkód i zniszczeń mienia placówki.
- opłata dla klienta komercyjnego wynosi 550 zł/m-c
- opłata za 1 dobę zakwaterowania wynosi 50 zł.
Metryka
- opublikował: Ewa Wojtaladata publikacji: 2021-12-02 15:52
- zmodyfikował: Ewa Wojtalaostatnia modyfikacja: 2022-09-14 15:07